Projekt výstavby logistického centra na brněnském letišti se blíží k realizaci

TISKOVÁ ZPRÁVA
Brno 16. srpna 2016

Projekt výstavby logistického centra na brněnském letišti se blíží k realizaci. Rada Jihomoravského kraje schválila záměr zřízení práva stavby na pozemcích u brněnského letiště v Tuřanech pro první etapu plánovaného logistického parku. Ten má zájem vybudovat v Brně přepravní a logistická společnost TNT.

„Jednání ohledně logistické zóny stále ještě probíhají, odsouhlasení záměru zřízení práva stavby ze strany radních Jihomoravského kraje vítáme, protože jde o nezbytný další krok. Při realizaci logistického centra je zamýšleno využití i vydaných stavebních povolení. Se společností TNT spolupracujeme na letišti Brno – Tuřany již dlouhodobě a připravovaný projekt tak navazuje na dosavadní úspěšnou spolupráci a bude přínosem jak pro rozvoj letiště, tak pro rozvoj regionu,“ vysvětluje Jiří Filip předseda představenstva LETIŠTĚ BRNO, a.s. a dodává: „Odměnu za zřízení práva stavby určí znalecký posudek a bude přímým příjmem rozpočtu Jihomoravského kraje, náklady na vybudování logistického centra pro TNT ponese realizační společnost.“

Nové distribuční centrum by mělo zaměstnat v první fázi 125 lidí, s jeho rozvojem pravděpodobně dojde k dalšímu významnému nárůstu zaměstnanců, TNT chce provoz zahájit už v druhé polovině příštího roku. Výstavba logistického centra v areálu letiště Brno-Tuřany by měla splnit požadavky TNT na efektivní a rychlou přepravu zásilek, jak z hlediska národní tak nadnárodní mezinárodní sítě.

Celý projekt výstavby logistického centra počítá výhledově se čtyřmi skladovými a distribučními halami s příslušným administrativním a technickým vybavením. V první etapě by vznikla hala jedna a celý areál by doplnila vrátnice, vodní nádrž pro účely protipožární ochrany a čerpací stanice. První etapa logistického centra přijde asi na půl miliardy korun.


Mezinárodní letiště Brno-Tuřany, je druhé největší letiště v ČR, ročně odbavuje bezmála 500 tisíc cestujících. Letišti Brno se tak daří udržet zájem cestujících v pravidelné i charterové osobní dopravě. Pravidelnou linkou se z něj dostanou cestující do Londýna, Eindhovenu a Mnichova. Charterové lety, které jsou především záležitostí letní sezóny, spojují Brno zejména s prázdninovými destinacemi. Největšímu zájmu se těší lety do Antalye (Turecko), Burgasu (Bulharsko) a Heraklionu (Řecko). Nepravidelné lety měly loni na letišti Brno 58% podíl a pravidelná přeprava 42% podíl.

Od poloviny roku 2002 provozuje Letiště Brno-Tuřany akciová společnost LETIŠTĚ BRNO a.s. V roce 2004 přešel na základě zákona závod letiště Brno-Tuřany včetně platného smluvního vztahu na Jihomoravský kraj, a Jihomoravský kraj se tak ze zákona stal pronajímatelem letiště Brno. V období od poloviny roku 2004 do roku 2015 se zvýšil počet přepravených cestujících 2,7 krát – ze 170 tisíc na 460 tisíc. Letiště Brno je i významným zaměstnavatelem v kraji. Samotný provozovatel letiště zaměstnává přibližně 150 převážně středoškolsky a vysokoškolsky kvalifikovaných pracovníků, celkově letiště generuje kolem 450 pracovních míst v primární a sekundární sféře.

search