Letní brigádníci na brněnském letišti

TISKOVÁ ZPRÁVA
Brno 3. července 2017

V letní sezóně se provoz na brněnském letišti zvýší až sedminásobně. Zaměstnanci mají za úkol denně odbavit až patnáct letadel z různých převážně evropských destinací a tomuto tempu se provoz letiště musí přizpůsobit tak, aby vše plynulo bez problémů a většího zdržení.

Na některých provozních úsecích se proto přes léto až zdvojnásobí počet zaměstnanců o další brigádníky. Na letošní sezónu jich letiště přijalo celkem 35.

Ve velké míře jsou to studenti vysokých škol. Například do úseku technického provozu, kde je jejich náplní především odbavení zavazadel se hlásí fyzicky zdatní mladí muži, kteří se mají v rámci brigády možnost podívat do částí letiště s technickým vybavením, ale také do útrob velkých dopravních letadel. Nejdříve ovšem musí projít výběrovým řízením. Kvůli potřebnému ověření spolehlivosti, které vydává Úřad pro civilní letectví v Praze začínají pohovory už dva měsíce před startem sezóny. Zájemce o práci na letišti musí dodat také platný výpis z rejstříku trestů a lékařský posudek.

Jedním ze čtrnácti letošních brigádníků, kteří se starají o nakládku kufrů do letadel je i student VUT v Brně Adam Buchlovský, který tu pracuje už třetí sezónu. O tom, proč se rozhodl právě pro práci na letišti říká: „Když jsem nabídku zahlédl na Facebooku brněnského letiště, zaujalo mě to s tím, že se podívám i do míst, kam spousta lidí nemůže. Moje očekávání to splnilo, jen jsem nepočítal, že to bude tak fyzicky náročné. Když jsem skončil směnu, byl jsem úplně mrtvej a první noc se mi o kufrech i zdálo. Letadlo takhle zblízka jsem předtím ještě neviděl a bylo fascinující být v tom prostoru. První rok, jsem byl na brigádě na tři měsíce, a teď už dva roky po sobě na čtyři měsíce.“

Na letišti se mu zalíbilo natolik, že brigádu následně doporučil i kamarádovi Honzovi Hezinovi, dvacetiletému studentovi dopravní fakulty. Ten je tu letos podruhé.

„Když jsem slyšel, že je to dobře placené, neodradilo mě ani to, že mě kamarád varoval, jak je ta práce náročná na fyzičku. Zaujal mě i ten kontakt s letadlem. Do jednoho naložíme i dvě a půl tuny kufrů a přeložíte je celkem 4x . Když jich máte za směnu deset, na fyzičce je to znát, nejhorší jsou první tři dny. To je člověk úplně mrtvej, ale je to v podstatě placená posilovna“…..usmívá se Honza. „Raději mám denní služby, ale přes poledne je to kolikrát peklo, co se týče horka. Proto fasujeme tři trička. Nejhorší jsou červené a růžové kufry, protože to je jistota, že bude vážit minimálně 20 kilo. Nevím, co tam ty holky dávají, ale to dostanou záda pěkně zabrat.“

Zatímco u kufrů jsou to pouze silní hoši, na odbavení letu nastupují vesměs dívky.

Na období od června až do září letos úsek přepravního provozu přijal 17 brigádníků. To je stejný počet, jako stálých zaměstnanců, takže počet lidí potřebný pro hladký průběh odbavení cestujících se v tomto období zdvojnásobí.

A co je jejich náplní práce? Často komunikují v cizí řeči, což je také nezbytný předpoklad pro jejich přijetí. Odbavují cestující na check-inu. Nejdřív jejich zavazadla a poté samotné pasažéry, kteří prochází do gatu při nástupu do letadla. Někteří brigádníci se dostanou i do letadel jako handlingoví agenti na ploše. To znamená, že komunikují také s posádkou letadel a hlídají služby poskytnuté letadlům. Další jejich náplní můžou být třeba i reklamace zavazadel. Studentům tato brigáda může být užitečná i v budoucnosti, protože jejich další zaměstnavatelé si často žádají právě o doporučení a reference z letiště.

Jaké to je odbavovat cestující si přišla na vlastní kůži vyzkoušet i dvaadvacetiletá studentka sportovního managementu Pavla Balunová. „Chtěla bych v budoucnu pracovat v cestovním ruchu. Být přímo na letišti byl vždy můj sen. Lákalo mě to a chtěla jsem si to zkusit. Nejraději jsem na odbavení zavazadel, ale i na filtru. (kontrola cestovních dokladů před bezpečnostní prohlídkou) Někteří cestující jsou milí, komunikují o všem možném, usmívají se, ale někteří dokážou být i nepříjemní. Odmítají třeba zaplatit povinné poplatky při překročení váhy zavazadla, kolikrát ani nepozdraví. Nejlepší je to na začátku směny, ale ke konci už se mi někdy pletou slova, anglicky mluvím i na Čechy. Moje letní práce zajímá i kamarády. Když řeknu, že jsem na letišti, hned se ptají na podrobnosti. Je to zkrátka hodně zajímavá brigáda.“

A další posily jsou na letišti potřeba také na bezpečnostní úsek. Tři z celkem čtyř letošních brigádníků se vrací opakovaně, mají tak už cenné zkušenosti z předchozích sezón.

Nastupují do funkce Asistent bezpečnostního pracovníka. Většinou pracují jako přípraváři. Říkají cestujícím, co si mají před průchodem bezpečnostní kontrolou svléknout a co mají dát do bedýnky. Pomáhají organizovat nástup cestujících do letadla, nebo také přílet jednotlivých linek. I na tomto úseku musí být brigádníci komunikativní a pohotoví. Často musí bezpečnostní pokyny dávat v cizí řeči.

Někteří brigádníci se na letiště rádi vracejí i několik let po sobě. Ze sezónního brigádníka se tak občas stane i stálý zaměstnanec.

Letní brigádníci na brněnském letišti Letní brigádníci na brněnském letišti Letní brigádníci na brněnském letišti Letní brigádníci na brněnském letišti

Kontakt:
Kateřina Pichalová, tisková mluvčí, +420 720 973 312
katerina.pichalova@brno-airport.cz

search