„Gaty“ Letiště Brno prošlo letos 425 tisíc cestujících

Brno, 6. listopadu 2014

První tři čtvrtletí letošního roku byly pro Letiště Brno, druhé největší letiště v ČR, úspěšné zejména v oblasti růstu počtu cestujících na charterových letech. Od ledna do září jich odbavilo téměř 273 tisíc, což je o 14 % víc než ve stejném období loňského roku. Na pravidelných linkách (Londýn-Stansted, Londýn-Luton, Eindhoven a Moskva-Vnukovo) bylo odbaveno v prvních třech čtvrtletích letošního roku 152 tisíc cestujících, což odpovídá výkonům loňského roku. Celkem odbavovacími prostory brněnského letiště prošlo v období leden až září téměř 425 tisíc cestujících. Přičemž před deseti lety, kdy se stalo letiště majetkem Jihomoravského kraje, to bylo za celý rok 171 tisíc cestujících.

„Podle našich zkušeností lidé rádi cestují z brněnského letiště zejména díky výborné dopravní dostupnosti ze všech míst Jihomoravského kraje a ze sousedních krajů, snadné orientaci na letišti, rychlému odbavení zejména při příletu, a také i díky široké a cenově dostupné nabídce cestovních kanceláří a aerolinek, zejména těch nízkonákladových,“ říká Tomáš Plaček, ředitel, LETIŠTĚ BRNO a.s. „Nárůst počtu cestujících na turistických letech potvrzuje oblíbenost Brna jako nástupního letiště pro cesty na dovolené. Intenzivně pracujeme i na rozvoji pravidelné přepravy, jak ve vytváření podmínek pro cestující tak i letecké společnosti. Do pěti let chceme přepravit ročně okolo tři čtvrtě milionu cestujících,“ dodává Tomáš Plaček.

Největší zájem je z brněnského letiště o pravidelné lety do Londýna. Na lince na letiště Standsted kam společnost Ryanair vypravuje z Letiště Brno 7 letů týdně, cestovalo od ledna do září 85 tisíc pasažérů. Brno spojuje s Londýnem i letecká společnost Wizz Air, létající na letiště Luton. Na tomto spoji bylo v hodnoceném období přepraveno 36 tisíc lidí, zatímco dvakrát týdně provozovanou linku mezi Brnem a nizozemským Eidhovenem společnosti Wizz Air využilo 23 tisíc cestujících. Spojení na Moskevské letiště Vnukovo, kam zajišťuje spojení dopravce UTair, využilo 10 tisíc pasažérů.

V oblasti letních dovolených se těšily největšímu zájmu destinace Antalya (Turecko), Burgas (Bulharsko), Heraklion (Řecko). Převážnou část letních charterových letů z Brna zajišťoval významný český letecký dopravce Travel Service.

Zájem cestujících o lety z Letiště Brno je dán i jejich cenovou výhodností. Ukázal to i žebříček letišť v České republice podle průměrné ceny letů na kilometr, který podle svého průzkumu zpracoval letenkový serveru Aletenky.cz. Průzkum ukázal, že nejlevnější letenky z českých letišť jsou dostupné s odletem z Letiště Brno s průměrnou cenou na kilometr 1,12 CZK.

Letiště Brno–Tuřany

Letiště Brno–Tuřany je v majetku Jihomoravského kraje od roku 2004 a jeho provoz a rozvoj zajišťuje akciová společnost LETIŠTĚ BRNO.

V období od poloviny roku 2004 (kdy podnik Letiště Brno-Tuřany přešel na základě zákona do majetku Jihomoravského kraje a ten se stal pronajímatelem) do roku 2013 se zvýšil počet vzletů a přistání všech letadel z 18 na 28 tisíc ročně, počet přepravených cestujících vzrostl 2,7 krát - ze 170 na  460 tisíc. Provozovatel letiště zajišťuje kromě běžného provozování a údržby i investiční rozvoj majetku letiště, dle rozvojového plánu schváleného Jihomoravským krajem. Z významnějších akcí je možno uvést například modernizaci a přístavbu odbavovací haly, generální rekonstrukci čistírny odpadních vod, rozšíření parkovacích ploch pro veřejnost, rozšíření odbavovacích ploch, rekonstrukce a rozšíření pojezdových drah. Mimo akce investičních charakteru provádí provozovatel pravidelnou údržbu vzletové a přistávací dráhy a další letištní infrastruktury v průměrném ročním objemu 10 mil. Kč.

Letiště Brno je i významným zaměstnavatelem v kraji. Samotný provozovatel letiště zaměstnává přibližně 150, převážně středoškolsky a vysokoškolsky kvalifikovaných pracovníků, celkově letiště generuje kolem 450 pracovních míst v primární a sekundární sféře.

„Gaty“ Letiště Brno prošlo letos 425 tisíc cestujících „Gaty“ Letiště Brno prošlo letos 425 tisíc cestujících

search