Cvičení složek IZS

TISKOVÁ ZPRÁVA
Brno 23. března 2017

Havárie letounu s letištním autobusem byla námětem cvičení složek IZS.

Jak rychle, efektivně a hlavně bezpečně zlikvidovat požár, který vznikl po střetu letounu s autobusem si ve čtvrtek společně s dalšími složkami IZS procvičili hasiči z brněnského letiště. Cvičení, které prověřilo jejich připravenost odstartovalo ve 13 hodin odpoledne. V okamžiku, kdy se ve vysílačkách zaměstnanců brněnského letiště ozvala zpráva o nehodě letounu L410 a letištního autobusu, dostaly události rychlý spád.

Z garáží požární stanice brněnského letiště okamžitě vyjely první hasičské cisterny, které zamířily na východní odbavovací plochu, odkud se vznášel hustý pás černého dýmu. K místu ale vyrazily také jednotky HZS Jihomoravského kraje z brněnských stanic Líšeň, Lidická, BVV a také z Pozořic. Povolána byla i jednotka HZS podniku SŽDC. Do akce se celkem zapojilo na čtyřicet hasičů. Dalším úkolem, tentokrát ozbrojených složek, bylo zajistit bezpečný přístup k místu nehody a zároveň bylo nutné korigovat dopravu kolem letiště.

Do místa, kde se podle předem připraveného scénáře po nárazu autobusu a letounu zlomilo jeho pravé křídlo, a začalo unikat palivo, vyrazily také sanitky ZZS JMK.

Situace na místě mezitím gradovala a vznikl požár. Bylo potřeba vyprostit dohromady 66 lidí, kteří cestovali v letadle a autobusu.

Uhasit vzniklý požár a zajistit místo proti dalšímu unikání paliva se hasičům podařilo během pár minut. Vybaveni potřebnou technikou pak vytvořili průzkumné skupiny, které v dýchacích přístrojích vnikly do letounu a pátraly po cestujících. Podobný postup probíhal i uvnitř autobusu. Hasiči a příslušníci dalších zasahujících složek vynášeli zraněné ven do bezpečného prostou, kde následovalo jejich třídění posádkami ZZS podle závažnosti poranění.

Při nehodě zemřel jeden cestující z letadla a 50 osob se zranilo. Na místě proto zasahoval také posttraumatický tým hasičů v čele s psychologem HZS Jihomoravského kraje.  Cvičení trvalo přes hodinu. Jeho cílem bylo ověření činností při mimořádné události s větším počtem cestujících. Nacvičila se souhra všech zasahujících složek a fungování řídícího štábu. Zasahující se také seznámili s problematikou jednotlivých postupů v areálu brněnského mezinárodního letiště.

Cvičení složek IZS Cvičení složek IZS

Kontakt:
Kateřina Pichalová, tisková mluvčí, +420 720 973 312
katerina.pichalova@brno-airport.cz

search