Cestování z Brna letí. Letiště v Tuřanech odbavilo od začátku roku na 420 tisíc cestujících, z toho přes 201 tisíc na dovolenkových letech během prázdninových měsíců, které tak pokoří ty z předcovidového roku 2019

Tisková zpráva
Brno, 11. října 2022

LETIŠTĚ BRNO a.s. může slavit návrat k časům před příchodem pandemie koronaviru. Během dvou prázdninových měsíců odbavilo historicky nejvíce cestujících na dovolenkových letech. Z Brna tak v červenci a srpnu odletělo více než 201 tisíc pasažérů. Celkový počet cestujících od začátku roku čítal ke konci září zhruba 420 tisíc cestujících.

„Dobrých zpráv není nikdy dost a tato nás těší obzvlášť. Statistika srovnání dovolenkových letů totiž ukázala, že jsme díky důvěře našich cestujících už v prvním měsíci letních prázdnin překročili rekordní číslo z úspěšného předcovidového roku 2019, a to o více než 1 200 pasažérů, letošní srpen pak byl dokonce lepší o 3 100 cestujících. Je vidět, že po dvou, virem tlumených letech, mají lidé obrovskou chuť cestovat,“ komentoval výsledky Radek Lang, vedoucí úseku Přepravní provoz LETIŠTĚ BRNO a.s.

Byly to právě měsíce červenec a srpen, které přinesly zásadní zlom. Ještě červen za svým jmenovcem z roku 2019 v dovolenkových letech zaostával o 13 procent. V červenci pak tuřanské letiště umožnilo cestu na prázdniny přes 101 tisícům lidí a v srpnu necelým 100 tisícům. Aktuálně je letošní letní sezóna zhruba na 89% té z roku 2019.

„Odhadujeme, že bychom se měli na konci října, kdy ukončujeme oficiálně letní sezónu, dostat zhruba na číslo, které přesáhne 440 tisíc cestujících. Do konce roku předpokládáme, že budeme těsně pod číslem 460 tisíc odbavených pasažérů,“ shrnula tisková mluvčí LETIŠTĚ BRNO Lucie Mareš Heřmanská s tím, že v „před covidovém“ roce 2019 bylo celkem odbaveno přes 543 tisíc pasažérů.

Počet uskutečněných letů v rámci letní sezóny, která začala již letos v březnu, v polovině září přesáhl počet 2 tisíce. Cestující se mohli z Brna podívat celkem do 18 zajímavých letních destinací. V popředí jejich zájmu byly tradičně dovolené v Řecku, Bulharsku, Turecku, Egyptě nebo ve Španělsku. Slibná čísla podporuje i zájem o pravidelnou linku do Londýna, která běžně létá do britské metropole plně obsazená.

Kromě letadel s pasažéry zaznamenává ranvej brněnského letiště i čilý provoz v cargo sektoru, v rámci kterého mají společnosti FedEx a DHL každá denní spojení Brna se svými centrálními překladišti v Paříži a Lipsku. Kromě přepravy cestujících a nákladu ale letiště odbavuje také lety business aviation či privátní a výcvikové lety.

Kontakt pro média:
Lucie Mareš Heřmanská
lucie.hermanska@heroandoutlaw.com
+420 773 819 515

search