Brněnské letiště zahájilo letní sezónu. I přes krizi Boeingu doplnily pravidelné linky stovky letů do atraktivních destinací.

Tisková zpráva
Brno, 14. května 2019

Řecko, Bulharsko nebo Egypt, to jsou každoročně nejčastější cílové destinace cestujících z letiště Brno-Tuřany. Právě cesty na dovolenou označilo ve výzkumu 55 % obyvatel z okolí jako významný přínos brněnského letiště. I cesty na dovolenou pak budou letos zasaženy krizí společnosti Boeing a jeho stroje typu 737 MAX, vedení letiště však i tak očekává další nabité léto.

„Samozřejmě, že se nás jako provozovatele krize Boeingu výrazně dotýká a doufáme, že se vše brzy a ke spokojenosti všech vyřeší. Jsme v úzkém kontaktu jak s dopravci, tak cestovními kancelářemi a snažíme se odpovídat a pomáhat i cestujícím, kteří se na nás logicky často obrací jako na první záchytný bod,“ okomentoval nastalou situaci Milan Kratina, předseda představenstva Letiště Brno.

Cestujícím radí, aby se při nenalezení letu v letovém řádu letiště s dotazem okamžitě obrátili na dopravce nebo na cestovní kancelář, u které si dovolenou koupili.

Léto nejnabitějším obdobím roku

Z celkového počtu půl milionu cestujících v roce 2018 se nejvíce létalo o letních prázdninách, kdy letiště odbavilo více než dvě stě tisíc lidí. I když tento rekordní rok zůstane nejspíše nepřekonán, vedení letiště věří, že pokles nebude až tak dramatický.

„Potom co jsme spustili novou pravidelnou linku do Berlína a kraj začal, po krachu BMI, hledat nového dopravce do Mnichova, jsme se těšili na dobrý start další úspěšné sezóny. Nyní musíme být opatrní, ale ne skeptičtí. Zájem o lety z Brna každým rokem roste a i přes problémy Boeingu odhadujeme, že přijdeme pouze o část z celkového počtu sezonních letů. I přes krizi MAXů jsem přesvědčen, že zůstaneme v černých číslech,“ uvedl Zdeněk Šoustal, člen představenstva Letiště Brno.

Celá krize by pak podle posledních informací mohla skončit ještě v letní sezónně, protože podle posledních zpráv by letadla typu Boeing 737 MAX mohla dostat certifikaci na přelomu května/června a tedy v srpnu znovu vzlétnout.

Význam letiště stoupá i v očích místních, důležitou roli ale hraje i příliv turistů

Více než 55 % obyvatel v okolí brněnského letiště vnímá jeho úlohu jako klíčovou pro cesty obyvatel na letní dovolené a 29 % jako jasnou jedničku označuje možnost se rychle a snadno dostat přes další světová letiště do celého světa. „Chceme být pro Brňáky dobrým a přínosným sousedem. I proto jsme si udělali menší průzkum toho, jak nás obyvatelé vnímají. Ukázalo se, že jim na letišti záleží a my děláme vše proto, aby se o nás vědělo a i nadále jsme rostli. Vždyť proč lítat odjinud, když máte letiště za rohem,“ vyzdvihl Šoustal.

Není to však pouze o létání z Brna do světa. Letiště se chce zaměřit také na příliv turistů druhým směrem tak, aby bylo město pro letecké společnosti ještě více atraktivní a měly zájem přidávat nové linky. „Musí to fungovat oběma směry. Je jasné, že z Brna do evropských metropolí chce letět každý, ale my, město i kraj musíme tento krásný region ukázat i v zahraničí. Čím zajímavější budeme, tím větší je šance, že u nás dopravci spustí další linky,“ dodal.

Kontakt:
Kateřina Pichalová, tisková mluvčí, +420 720 973 312
katerina.pichalova@brno-airport.cz

Kontakt:
Jakub Splavec, mluvčí Accolade, +420 724 012 623
jakub.splavec@amic.cz

search