Letiště Brno odbavilo za první polovinu roku 2020 o 84% méně cestujících než v roce 2019. Ztráty se v důsledku vládních nařízení v rámci nouzového stavu vyšplhají do vyšších desítek milionů korun.

Tisková zpráva
Brno, 28. července 2020

Zvýšený zájem o létání, rekordní letní sezóna a dobrý start do roku 2020. Vidina dalšího úspěšného roku v Brně-Tuřanech vzala za své v polovině března, kdy z důvodu vládních opatření došlo k výraznému omezení komerčních letů s cestujícími na všech letištích v ČR. Výsledkem je 27 925 odbavených cestujících za prvních šest měsíců letošního roku. Meziroční pokles za stejné období činí 84% a jedná se tak o nejhorší provozní období brněnského letiště v novodobé historii. Ekonomické ztráty jsou odhadovány na vyšší desítky milionů korun.

Rok 2019 byl pro brněnské letiště s 543 633 cestujícími a meziročním nárůstem 8,5 % odbavených příslibem dobré budoucnosti. Bohužel, stejně jako i jinde ve světě, omezil provoz českých letišť nouzový stav a v něm platná vládní nařízení přijatá v rámci boje proti šíření nákazy virem COVID-19.

„Loni jsme největší problém, uzemnění Boeingu 737 MAX, zvládli. Letos už byl soupeř nad naše síly. Prakticky ze dne na den se u nás na základě rozhodnutí vlády zastavil komerční provoz a my byli tři a půl měsíce bez jakékoli mezinárodní linky s cestujícími na palubě. Samozřejmě, že se u nás život nezastavil a byli jsme k dispozici pro nákladní lety, lety Letecké záchranné služby, Policie ČR či pomocné lety při boji s nákazou COVID-19, ale k normální stavu to mělo opravdu hodně daleko,“ uvedl k průběhu fungování letiště v nouzovém stavu Zdeněk Šoustal, člen představenstva Letiště Brno.

Povolení provozu mezinárodních komerčních letů vešlo v platnost v polovině června a od července se do Tuřan vrátila i pravidelná linka do Londýna. Opožděně začala také letní sezóna tzv. dovolenkových letů.

„Pro nás, stejně jako i pro další regionální letiště, je letní sezóna klíčová. Právě během ní se naplno ukáže, jak jsme schopni uspokojit poptávku lidí, kteří letí na dovolenou. Bohužel, uvolnění opatření přišlo ve chvíli, kdy už za normálních okolností jede sezóna naplno a například loni jsme jen za červen odbavili 86 781 lidí. Od července sice létáme Řecko a Bulharsko, jedny z nejoblíbenějších letních destinací, ale cítíme, že letošní sezóna bude opravdu špatná,“ popsal současný stav Šoustal.

Výsledek letní sezóny bude odrážet také celkové hospodářské výsledky pro rok 2020.

„Všechno nyní závisí na třech faktorech. Chování dopravců, bezpečnostní situaci a konkrétních nařízeních v cílových destinacích a především na zájmu cestujících. Samozřejmě vidíme, že jsou všichni opatrní a nervozita je pořád ve vzduchu. My věříme, že se od srpna vrátí některé další oblíbené destinace a počty cestujících se zvednou. Musím však upřímně říci, že už nyní je jasné, že letošní rok se ponese ve ztrátě vyšších desítek milionů korun,“ okomentoval odhad výsledků roku 2020 Milan Kratina, předseda představenstva Letiště Brno.

Vedení letiště se také dlouhodobě snaží o rozvoj nových pravidelných spojení.

„Opatření, která s sebou nesl boj s koronavirem, pro nás byla problémem i z důvodu zásadního ovlivnění dlouhodobých jednání o nových linkách. Poslední dva roky se nám dařilo jak provozně, tak i prodávat myšlenku létání do Brna. Na základě naší kontinuální snahy byla dobrá naděje i na nové a dlouhodobější spolupráce. Tato jednání jsou krizí ovlivněna především odkladem finálních rozhodnutí. My doufáme, že krize již nebude dále pokračovat a nebudeme muset začínat zase od začátku,“ dodal Kratina.

Kontakt pro média:
Jakub Splavec
mediální zástupce LETIŠTĚ BRNO a skupiny Accolade
+420 724 012 623
jakub.splavec@amic.cz

search