Letiště Brno odbavilo v roce 2020 86 089 cestujících. Vinou opatření v boji s pandemií koronaviru se meziročně jedná o 84% pokles oproti roku 2019.

Tisková zpráva
Brno, 14. ledna 2021

Úspěšný rok 2019 vystřídal kritický rok 2020. Vinou březnového přerušení provozu komerčních letů s cestujícími na palubě na všech letištích v ČR a následných vládních opatření společně s vývojem koronavirové situace odbavilo letiště za celý rok pouze 86 089 cestujících. Ve výsledných číslech jde o 84 % méně než v roce 2019. Nejhorší období v novodobé historii tuřanského letiště skončí ztrátou hospodaření v rozmezí 60 – 75 milionů korun.

Letiště Brno mělo do roku 2020 skvěle nakročeno. I díky rekordnímu roku 2019, kdy letiště odbavilo 543 633 cestujících, a meziroční nárůst činil 8,5 %, byla očekávání veskrze pozitivní. Vlivem vládních nařízení a omezení leteckého provozu v boji s pandemií se však rok proměnil v historicky nejhorší v novodobé historii.

„Byl to opravdu těžký rok. Prakticky ze dne na den se u nás na základě rozhodnutí vlády zastavil komerční provoz a my byli tři a půl měsíce bez jakékoli mezinárodní linky s cestujícími na palubě. Samozřejmě, že se u nás život nezastavil a byli jsme k dispozici pro nákladní lety, lety Letecké záchranné služby, Policie ČR či pomocné lety při boji s nákazou COVID-19, ale k normální stavu to mělo opravdu hodně daleko. Navíc, přišli jsme o letní sezónu, která je pro regionální letiště naprosto klíčovou složkou v každém roce. Právě během ní se naplno ukáže, jak jsme schopni uspokojit poptávku lidí, kteří letí na dovolenou. Bohužel, uvolnění opatření přišlo ve chvíli, kdy už za normálních okolností jede sezóna naplno a například v roce 2019 jsme jen za červen odbavili 86 781 lidí. Což je, jak vidíte, víc než za celý letošní rok,“ popsal rok 2020 Milan Kratina, předseda představenstva Letiště Brno.

Rok 2021 ve znamení restartu pravidelných linek a jednání o nových

Přestože byl rok 2020 pro provoz i hospodaření letiště kritický, vedení společně s městem Brno i Jihomoravským krajem dále jedná o spuštění nových pravidelných linek. Nejblíže dohodě jsou jednání o nové lince do Kyjeva.

„Rok 2019 nám přinesl hodně zajímavých příležitostí. Sice nám do toho covid lehce hodil vidle, ale jsem rád, že ta jednání nebyla přerušena a pokračujeme. V současné době s městem a krajem jednáme o podmínkách, za kterých by se mohla spustit linka na Ukrajinu. Jednáme o ní již delší dobu a povolení pro Sky Up je dalším pozitivním krokem. Pokud vše půjde podle představ, mohlo by se začít létat v dubnu. Samozřejmě do toho všeho může opět promluvit situace kolem pandemie. Pokračují i jednání o dalších destinacích, kde jsou naší prioritou města v severním Porýní-Vestfálsku, centrální Francii a na britských ostrovech. Odhadovat nyní, co přesně nás čeká v roce 2021 je složité, ale pevně věřím, že se odrazíme a například letní sezóna už proběhne bez omezení a lidé budou mít možnost a chuť zase cestovat,“ okomentoval jednání o nových pravidelných linkách Milan Kratina.

Růst moderního průmyslu zvedá objem cargo přepravy a nová linka DHL slaví úspěch

V listopadu přišla pozitivní zpráva o nové pravidelné nákladní lince DHL do německého Lipska. Rozlétala se nad očekávání.

„Nová linka DHL jen dva měsíce po dokončení projektu revitalizace starých, nevyužitých a chátrajících prostor letiště do moderního kabátu, byla opravdu skvělou zprávou. Potvrdilo to naši dlouhodobou strategii udělat z brněnského letiště multifunkční komplex pro všechny druhy letecké dopravy. Byla to i logická reakce na současné potřeby trhu. Pro nás je samozřejmě komerční doprava pro běžné cestující stále prioritou, ale v dobách krize je to právě nákladní, která ji vhodně doplňuje. Po startu linky DHL začala čísla růst a za prosinec jsme odbavili o 290 % více nákladu, než v roce 2019. Celkově jsme se zvedli na více jak 4 000 tun oproti loňským 3 500. Vývoj trhu nákladní dopravě přeje, a pokud se k ní v příštím roce opět přidají i pravidelné linky a dovolenkové chartery, bude to provozně i ekonomicky výrazně pozitivnější pohled než nyní,“ dodal k rozvoji komplexu letiště Zdeněk Šoustal, člen představenstva Letiště Brno.

Kontakt pro média:
Jakub Splavec
mediální zástupce LETIŠTĚ BRNO a skupiny Accolade
+420 724 012 623
jakub.splavec@amic.cz

search